O FUNDACJI

"Różowa konwalia- przecież na zewnątrz nie widać, że jest inna niż białe konwalie, to tak jak kobieta z rakiem szyjki- trudno zauważyć, że jest chora, „inna”, bo podstępnego raka szyjki macicy można stwierdzić dopiero dzięki cytologii." E. Więckowska

Fundacja Różowa Konwalia powstała w 2009 roku w Warszawie z inicjatywy fundatorów ginekologa prof. Jana Zielińskiego i pacjentki Elżbiety Więckowskiej, która ze wsparciem Profesora pokonała raka. Ich historie, oprócz choroby nowotworowej, połączyła potrzeba głośnego mówienia o badaniach profilaktycznych dla kobiet.

  • Organizujemy kampanie społeczne, akcje informacyjne i profilaktyczne oraz szkolenia dla personelu medycznego.
  • Działamy na rzecz kompleksowego podejścia do leczenia choroby nowotworowej, promujemy fizjoterapię i metody wspomagające leczenie onkologiczne.
  • Kładziemy nacisk na badania genetyczne, diagnostyczne i profilaktyczne, w szczególności cytologię i kolposkopię a także na szczepienia przeciwko wirusowi HPV.
  • Organizujemy prelekcje, grupy wsparcia i spotkania dla kobiet dotkniętych chorobą nowotworową.
  • Propagujemy zdrowy styl życia i edukację seksualną.
  • Współpracujemy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i placówkami ochrony zdrowia.

ZARZĄD

Mariola Nowak

Prezes Zarządu, Fundatorka i współzałożycielka Fundacji Onkologicznej Różowa Konwalia.

LUDZIE FUNDACJI

dr hab. n. med. Bogdan MICHALSKI

Fundator i współzałożyciel Fundacji Onkologicznej Różowa Konwalia.

Ceniony ginekolog onkolog, chirurg. Przez lata Prezes Polskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej i Konsultant Wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej a także nauczyciel wielu pokoleń lekarzy, pielęgniarek i położnych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Twórca Programu Bezpłatnych Szczepień Przeciwko Wirusowi HPV dla dziewcząt i chłopców w Katowicach. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Higienicznego, należy do Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Jego pasją jest kajakarstwo.

Tak jest i teraz.

Różowa Konwalia zakwitła na Śląsku, wsparciem obejmujemy pacjentki z całej Polski. Promujemy także profilaktykę onkologiczną i zachęcamy do regularnych badań  ginekologicznych. 

NASZ PATRON

Prof. Jan Zieliński  1930-2009

Ginekolog onkolog, wybitnie uzdolniony klinicysta, chirurg, który dzięki ogromnej wiedzy i niesamowitej intuicji uratował wiele kobiet walczących z rakiem. Wspierał swoje pacjentki do końca. Każdą przegraną walkę z chorobą odczuwał, jako osobistą klęskę, każde wygrane życie stanowiło dla Niego powód do dumy. Pamiętał, że chora jest matką, siostrą, żoną, pracownikiem. Uczył, że lekarz ginekolog leczy pacjentkę a nie chorobę. Był propagatorem idei głoszącej, że kobieta jest całością- należy zwrócić uwagę na to aby w czasie choroby i po walce z nowotworem zapewnić Jej opiekę psychologa i rehabilitanta.

Był wieloletnim kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Instytucie Onkologii w Warszawie, założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, wiceprezesem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej a co najważniejsze Nauczycielem wielu pokoleń ginekologów.

Od wczesnych lat 90 XX wieku jako prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej organizował wyjazdy do małych miejscowości, wsi i gmin, gdzie On i grono Jego współpracowników mówili o profilaktyce raka narządów płciowych.  

Wspaniałe, tryskające humorem a równocześnie pełne mądrości wykłady Profesora na pewno zapamiętało wiele kobiet uczestniczących w spotkaniach, być może niektóre z nich zrozumiały przesłanie wynikające z pogadanki, iż należy kontrolować swoje zdrowie i przynajmniej raz w roku zgłosić się do ginekologa na badanie profilaktyczne. To może uchronić przed ciężką i śmiertelną w zaawansowanym stadium chorobą.

Kilkanaście lat temu na VII konferencji PTGO poświęconej profilaktyce raka szyjki macicy w Wielkopolsce niedaleko miejscowości Wieleń Profesor znalazł wyspę z różowymi konwaliami. Natychmiast zareagował na stwierdzenie Elżbiety Więckowskiej, swojej wieloletniej asystentki medycznej a wcześniej pacjentki: Różowa konwalia- przecież na zewnątrz nie widać, że jest inna niż białe konwalie, to tak jak kobieta z rakiem szyjki- trudno zauważyć, że jest chora, „inna”, bo podstępnego raka szyjki macicy można stwierdzić dopiero dzięki cytologii… A w Polsce codziennie z powodu tej choroby umiera 5 kobiet – przecież mogłyby żyć !!!!! Dlaczego Polki nie chcą korzystać z takiej prostej, bezbolesnej metody profilaktyki jaką jest cytologia?

Różowa Konwalia stała się symbolem programu edukacyjnego w zakresie profilaktyki nowotworów kobiecych, który kilka lat funkcjonował w ramach Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Profesor Jan Zieliński mimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby, wytrwale i uparcie uczestniczył w spotkaniach i akcjach, uczył nie tylko społeczeństwo ale i personel medyczny, jak propagować wiedzę o zapobieganiu nowotworom. Nawoływanie do wykonywania badań cytologicznych i regularnego odwiedzania gabinetu ginekologicznego było Jego życiową misją. Człowiek, który sam walcząc z nowotworem i świadomością, że zostało Mu niewiele czasu i jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, wierzył do końca, że może jeszcze zdąży przed rakiem i to nie tylko On ale przede wszystkim Jego pacjentki.

top